News and results

  • Meall a' Buachaille

    It was thought that the time set by Joe Symonds last year would stand the test of time, how wrong we were after the HBT invasion force arrived. Orlando Edwards knocked 21 seconds off the record finishing in 1:02:24 and it was his first time round the route. Chasing hard in second was Ross Campbell but a fall on the decent from Mab took the wind out and Ross finished in 1:05:48 next was Donald Naylor in 1:06:13. Tessa Hill finished in 1:14:12 to win the womens race and beat the course record by 2min 27secs. Claire Gordon was second 1:17:40 and Morag McCracken third in 1:17:53.

    HBT won the male and female team race and added more wine to their already overflowing buckets.

    One runner had a heavy fall high on the hill which required a bit of sewing and I must thank David Gallie and Stewart Wilson for assisting him down the hill and putting on his body cover without which the situation could have been worse. Thanks to every one who helped on the hill , finish, results you did a great job. Next years race is on the 25th Oct, maybe a Mr smith will make an appearance in his own back yard.

    Position Name Club Cat Time

    1 Orlando Edwards HBT M 1:02:24

    2 Ross Campbell Edin H&H M 1:05:48

    3 Donald Naylor HBT M40 1:06:13

    4 Brian marshall HELP M40 1:06:43

    5 Robbie patterson Forres M 1:07:00

    6 Alec Keith HBT M40 1:07:39

    7 Ray Ward HBT M 1:09:08

    8 Manny Gorman Westies M40 1:09:18

    9 Ciaran McManus U/A M 1:09:50

    10 Frances Williams U/A M 1:11:08

    10 Andrew Cox Moorfoot M 1:11:08

    11 Ross Bannerman HHR M40 1:11:31

    12 Paul Rogan Forres M40 1:11:40

    13 Tomas Jefferson cairgorm M 1:12:40

    14 Dave Cummins HHR M40 1:12:47

    15 Nick Maedall Deeside M40 1:13:57

    16 Alistair Ewan Bellahoustan M 1:14:11

    17 Tessa Hill HBT F 1:14:12

    18 Nick Carter U/A M40 1:15:21

    19 Will Townsend HBT M40 1:15:39

    20 Jon Rathjen HBT M40 1:15:44

    21 Dave Roberts U/A M 1:16:27

    22 Steve MacDonald LAC M 1:16:43

    23 Dougie Macdonald HHR M40 1:16:48

    24 Stewart Willson Inverness Har M40 1:16:59

    25 Skylar Lobdell St.Andrews Uni M 1:17:02

    26 Ian Meek HHR M40 1:17:14

    27 Kenny Steele Inverness Har M40 1:17:27

    28 Duncan Ball Penicuik M50 1:17:36

    29 David Kerr U/A M 1:17:39

    30 Claire Gordon HBT F 1:17:40

    31 William Nicolson Cosmic M 1:17:51

    32 Morag McCrackon HBT F 1:17:53

    33 John MacKenzie HHR M40 1:18:14

    34 Andy Inglis Cosmic M 1:18:20

    35 David Gallie HHR M40 1:18:31

    36 David Raffe HHR M 1:18:35

    37 Graham Kirby Fife M40 1:18:50

    38 Mark Higginbottom Carnethy M40 1:18:58

    39 Jason Walker N/A M40 1:19:09

    40 Diane Baum LAC F 1:19:21

    41 Chris Russell St.Andrews Uni M 1:19:57

    42 Susan Blackwood U/A F40 1:20:06

    43 Jon Shepherd HHR M40 1:20:15

    44 Nick Rennie U/A M40 1:20:19

    45 Mark Mon-Williams Ilkley M40 1:20:41

    46 Jamie Thin HBT M40 1:20:45

    47 Gavin Whiteside HHR M 1:21:02

    48 Graham Briffett HHR M40 1:21:23

    49 Megan Mowbray HBT F40 1:21:47

    50 Billy Skinner Inverness Har M40 1:23:10

    51 John Urquhart U/A M40 1:23:33

    52 George Paterson Moravian M40 1:23:47

    53 Peter McClelland HBT M 1:23:50

    54 Laurie Anderson lomond F50 1:24:04

    55 Mark Spehlmann St.Andrews uni M 1:24:12

    56 Abigail Bender St.Andrews uni F 1:24:37

    57 Geoff Simpson HBT M50 1:24:50

    58 Dan Watson Lochtayside M40 1:24:54

    59 Scott Harrison U/A M40 1:24:55

    60 Ian Blackburn Nairn RR M 1:25:39

    61 Damian Forster LAC M40 1:26:16

    62 Ruth Mackenzie Deeside F40 1:26:22

    63 Tim Pott Forres M50 1:26:35

    64 Richard Roberts HHR M50 1:26:40

    65 Christopher Hill Brit Military Fit M40 1:26:46

    66 Kirstie Rogan Forres F 1:26:54

    67 Jenny Gillies LAC F 1:27:00

    68 John Moffat HHR M50 1:27:11

    69 Rebecca Mon-Williams Ilkley F40 1:27:19

    70 Will Mair HBT M 1:27:28

    71 Jonathan Weir U/A M 1:27:38

    72 Tom Broadbent U/A M 1:28:02

    73 Steve Popple HHR M40 1:28:08

    74 Sandra Rathjen HBT F40 1:28:55

    75 David Duncan Ochil M50 1:29:40

    76 Megan Bee HHR F 1:29:42

    77 Barry Middleton Cairgorm M 1:29:48

    78 Daniel Lynch St. Andrews uni M 1:29:49

    79 Grahame Nicoll Taysite O M50 1:29:52

    80 Bryan Newlands NHR M 1:29:57

    81 Simon Templeman ochil M40 1:30:07

    82 Amelia Lloyd HBT F 1:30:12

    83 David Hope-Jones HBT M 1:30:13

    84 Jonathan Appleby HHR M50 1:30:34

    85 Neil Turner Skye Lochalsh M40 1:30:38

    86 Brian Brennan Westies M50 1:30:42

    87 Bethan Nadin HHR F 1:30:46

    88 Colin Gilmore Ross County M50 1:30:49

    89 Alastair Matthewson HHR M40 1:31:01

    90 Paul o' Brian Gorstorphine M50 1:31:16

    91 Daniel Beckett HBT M 1:31:25

    92 Angus Bowman lomond M50 1:32:20

    93 Sarah Stephenso Skye Lochalsh F 1:32:22

    94 Alastair Watson HHR M50 1:32:39

    95 Nicola Forster Lochaber M40 1:33:02

    96 Mark Robson U/A M40 1:33:11

    97 Sandy Grigor Cairngorm M50 1:33:36

    98 Phyllis o' Brian HBT F50 1:34:02

    99 Robin Livingstone HBT M50 1:34:06

    100 Dave Henderson Cairgorm M40 1:35:03

    101 Simon Harrison NHR M50 1:35:18

    102 Richard Church U/A M40 1:35:21

    103 Neil Laing U/A M50 1:35:27

    104 John Macleod Inverness Har M40 1:35:39

    105 Mari Gilmor Ross County F 1:36:06

    106 Maggie Creber Carnethy F50 1:36:25

    107 Mairead Kelly HBT F 1:36:29

    108 Alistair Tarbuck HHR M 1:36:45

    109 Matt Mcnaugjton U/A M 1:36:53

    110 Micheal Dearman U/A M 1:37:17

    111 Louise Provan HBT F 1:37:28

    112 lynsei Macdonald Inverness Har F 1:37:29

    113 Jude Thomson cairgorm F 1:37:40

    114 Jess Knapman cairgorm F 1:37:47

    115 Trevor Shaw Tayside M40 1:38:54

    116 Melane Gaff wester Ross F 1:39:13

    117 jude Watmough HHR M40 1:39:15

    118 Kenny Pollock U/A M40 1:41:16

    119 Marie Meldrum LAC F 1:41:22

    120 Clair Martin Deeside F50 1:43:17

    121 Isabelle Morledge St.Andrews uni F 1:43:56

    122 Duncan Baker HBT M50 1:44:23

    123 Christopher Matthews St.Andrews Un M 1:45:04

    124 Emma Pearce LAC F40 1:45:11

    125 Derek Grieve U/A M40 1:46:06

    126 Julia Lutte HBT F 1:46:24

    127 Triss Kenny HBT M50 1:47:13

    128 Maggie Spalding HBT F 1:47:19

    129 Morgane Artacho Cairngorm F 1:49:54

    130 Mark Warner HBT M40 1:53:08

    131 Jean Bowman Lomond F50 1:54:42

    132 Clair Piper HHR F40 1:54:54

    133 Susan Nicol U/A F 1:55:30

    134 Brenda Paul Westies F 1:57:01

    135 Amanda Hamilton Cairngorm F 1:57:24

    136 Neil Park U/A M50 1:58:41

    137 Anna Weston HBT F 2:00:05

    138 Ian Marshall HBT M60 2:01:16

    139 Chris Ellison Cairngorm M 2:05:23

    140 Debz Hay Amster Haddies F40 2:06:00

    141 Allison Johnston HBT F 2:09:45

    142 Cath Livingstone HBT F40 2:09:46

    143 kate Forster Tayside F40 2:11:36

    144 George Hay Amster Haddies M40 2:33:47

    Jnr race

    1 Ruarioh Mon-Williams Ilkley Jnr 22.38

    2 Rachel Keith Inverness Har Jnr 23.25

    3 Megan Keith HBT Jnr 23.49

    4 Angus Wright hbt Jnr 24.45

    5 David Farquharson HBT Jnr 25.12

    6 Jenny Blackwood U/A Jnr 25.22

    7 laura Nicoll Tayside O Jnr 25.59

    8 Josie Steele Inverness Har Jnr 27.27

    9 Angus crawford Dalrymple Jnr 29.07

    10 katharine Higginbottom U/A Jnr 37.27

    11 Joseph Higginbottom U/A Jnr 43.25

    12 Cara Farquharson HBT Jnr 56.21

If you would like any news items added contact
douglas.macdonald@hotmail.co.uk

Photo crop (passport)

Web feed

You are viewing the text version of this site.

To view the full version please install the Adobe Flash Player and ensure your web browser has JavaScript enabled.

Need help? check the requirements page.


Get Flash Player